پنجشنبه 20 مرداد 1384 - 06:08 ق.ظ


 مشاور و شما       

از مشاور خود چه انتظاری می توانید داشته باشید

شما می توانید انتظار كسی را داشته باشید كه با علاقه به دل مشغولی های شما گوش كرده و كمك می‌كند تا درك بهتری از آنها داشته باشید و بنابراین بتوانید با راحتی و كارآمدی بیشتری با مشكلاتتان مواجه شوید. مشاورتان با جدیت به (مشكلات) شما پرداخته و مایل است شما با آزادی و بطور صریح مسائل مورد علاقه خود را مطرح سازید. مشاور از شما سئوالاتی را در مورد خودتان بصورت مستقیم و مشخص خواهد پرسید. از آنجا كه مشاوران عقاید مختلفی در مورد نحوه تغییر مردم دارند, آنها از نظر میزان صحبت كردن در جلسات, تكالیفی كه از شما خواهند خواست و تمركزشان بر موضوعات با همدیگر فرق می كنند. اگر می خواهید بدانید كه در جلسات مشاوره چه چیزی خواهد گذشت به طریق مختلف در آن باره بپرسید. مشاوران مهارت یا دانش «جادویی» ندارند و نمی توانند بطور مستقیم مشكلات شما را حل و فصل نمایند. مشاور می خواهد كه با شما كار كند ولی آنچه را كه خودتان می توانید انجام دهید, برای شما انجام نخواهد داد. به استثنای پیشامدهای غیر معمول (از قبیل خطر خودكشی) مشاور در رابطه با مسائل بیان شده از جانب شما به شدت راز دار خواهد بود و در موارد استثنایی فوق الذكر نیز موضوع را به صورت صریح با شما در میان خواهد گذاشت.

 

مسئولیتهای شما در مشاوره

مسئولیتهای اصلی شما در مشاوره عبارت هستند از شركت منظم در جلسات برنامه ریزی شده, صحبت رُك و صریح در مورد آنچه كه شما را رنج می دهد و انجام تكالیف منزل كه توسط مشاور از شما خواسته می شود. انتظار بر این است كه اگر قادر به عمل به تكالیف فوق نباشید, موضوع را با مشاور در جریان بگذارید.

اغلب مشاوران از شما می خواهند كه چیزی جدید یا «رویكردی متفاوت» را امتحان كنید. یك چیز دیگر كه مشاورتان از شما انتظار دارد این است كه آماده آزمایش و تلاش برای انجام كارها باشید. بدون اینكه سعی در نتیجه گیری شتابزده داشته باشید. همچنین انتظار می رود كه در صورت حل مشكلاتتان موضوع را به اطلاع مشاور خود برسانید و البته اگر پیشرفتی نیز در خود مشاهده نكردید, مشاورتان را مطلع سازید. این موضوع بسیار مهم است، مشاورتان به شدت خواهان بهره گیری شما از مشاوره است.

مشكلات معمول در مشاوره

یكی از گامهای مشكل در مشاوره زمانی است كه شما برای اولین بار یك مشاور را ملاقات می‌كنید. تصمیم به رفتن برای مشاوره، گام اول در فرایند تغییر است. وقتی این تصمیم را گرفتید ساز و كار تغییر به جریان خواهد افتاد. در فرایند تغییر نحوه تفكر, احساس یا رفتار خود, باید بكوشید تا شیوه های جدید انجام كارها را امتحان نمائید. این ممكن است شما را مضطرب یا ناكام كند. همچنین در طی مشاوره امكان دارد به این نتیجه برسید كه چیزهایی كه قبلاً شما آنها را فقط به صورت مثبت یا منفی می دیدید, كاملاً متفاوت هستند. چالش یا محدودیت های مذكور نیز ممكن است در شما احساس ناكامی بوجود آورد, اما با پذیرش و تمرین متوجه می شوید كه قادر به برطرف كردن محدودیت ها و نقاط ضعف خود بوده و جنبه هایی  جدید و مهیج در خود, خواهید یافت.

گامهای آماده شدن برای بهره بردن از مشاوره

_ آماده تمركز بر مشكل یا موضوع خاصی باشید.

_ آماده (رفتن به) جلسات مشاوره باشید.

_ به جلسات مشاوره ای خود توجه كرده و نقش فعالی در آن داشته باشید.

_ تكالیف منزل خود را انجام دهید (یا حداقل سعی خود را بكنید).

_ اگر احساس می كنید از مشاوره سود نمی برید, موضوع را به مشاور خود بگوئید.

 


ارسال شده در

[ | دیدگاه ها : دیدگاه ]

[روانشناس روانشناسی | لینک ]
نوشته های پیشین ...

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic