چهارشنبه 25 خرداد 1384 - 04:06 ق.ظ


ویرایش یادداشت های درسی

1-   دلایل خوبی برای سازماندهی و بازنگری هر چه سریعتر یادداشتهایتان پس از سخنرانی وجود دارد:

الف) تا زمانی كه موضوع درس هنوز در ذهن شما تازه و آماده است, می توانید از مثالها و حقایقی كه در حافظه شما از درس به جای مانده و فرصت نوشتن آنها را در حین سخنرانی نداشته اید, برای تكمیل یادداشتهایتان استفاده كنید.

علاوه بر این شما می توانید قسمتهایی از درس را كه برایتان مبهم باقی مانده است باز یابی كرده و از استاد, یك همكاسی, از متن كتاب درسی و یا از طریق سایر منابع برای كسب اطلاع بیشتر , برای رفع ابهام كمك بگیرید.

ب) مرور بلافاصله مطالب, نتیجه بهتری نسبت به مرور پس از مدت طولانی تر به بار خواهد آورد. اگر دانشجویی در مدت 24 ساعت و یا قبل از جلسه درسی بعدی مطالب را مرور كند از میزان محفوظات او كاسته و بر میزان فراگیری او بیشتر از مرور مطالب افزوده می شود.

 

 

2-   روش حاشیه نویسی در كنار یادداشتهایتان, بر دوباره نویسی ارجحیت دارد.

پیشنهاد های زیر می تواند در زمینه حاشیه نویسی در كنار یادداشتهایتان مفید باشد:

الف) در زیر جملات كلیدی و مفاهیم مهم خط بكشید.

ب) از درج ستاره (*) و علایم راهنما برای نشان دادن مطالب مهم بهره بگیرید.

ج) از حاشیه های دفترتان یا از صفحات خالی برای هماهنگ كردن یادداشتها با متن كتاب درسی استفاده كنید. برای تطبیق یادداشتها با متن كتاب درسی, شماره صفحه متن مربوط در كتاب را در كنار یادداشتهایتان بنویسید.

ر) از كلید واژگان و خلاصه استفاده كنید .

یك طرف حاشیه یادداشتهایتان را برای نوشتن واژه های كلیدی مانند اسامی مهم , فرمولها, تاریخ ها و مفاهیم اختصاص دهید. این كار شما را وادار به پیش بینی پرسش های عینی می كند وحقایقی به دست می دهد كه شما برای تهیه مقاله بدان نیاز دارید.

- از طرف دیگر می توانید از حاشیه یادداشتهایتان برای نوشتن خلاصه های كوتاه از عناوین موجود در آن صفحه, مرتبط كردن محتویات هر صفحه با كل درس جلسه فعلی یا جلسه قبل بهره بگیرید. تهیه چنین یادداشتهایی نه تنها در یادگیری مطالب به شما كمك
 می كند, بلكه شما را برای نوعی از تفكر مورد نیاز در امتحانات تشریحی و نیز امتحانات موسوم به "عینی" آماده می سازد.


ارسال شده در

[ | دیدگاه ها : دیدگاه ]

[روانشناس روانشناسی | لینک ]
نوشته های پیشین ...

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات