جمعه 29 مهر 1384 - 07:10 ق.ظ


ملاحظاتی درباره دارو درمانی و افسردگی

       آیا قرار است به خاطر افسردگی درمان دارویی دریافت كنید؟

شاید مشاور یا روانپزشك شما دارو درمانی را برای شما در نظر بگیرد و شما بر اساس آنچه كه شنیده ایده و یا تجارب دوستان و اعضای خانواده در شگفت باشید كه چگونه داروها می توانند برایتان مفید باشند. این بروشور جهت پاسخگویی به بسیاری از سئوالات مكرر در مورد ضد افسردگی ها تهیه شده است. امیدوارم كه این مطل نقطه شروع خوبی برای بحث های كامل تر وعمیق تر با مشاور و یا روان پزشك شما در مورد داروهای ضد افسردگی باشد. اگر بخواهید اطلاعات بیشتری در مورد دارو درمانی بدست آورید، با یك روان پزشك مشاوره كنید. روانپزشك یك متخصص در طب است كه در مورد تشخیص و درمان مشكلات عاطفی و روانی آموزش دیده است. روانپزشك به طور ویژه برای درمان دارویی افسردگی آموزش می بیند.

افسردگی قابل درمان است

سوال های اصلی درباره ضد افسردگی ها


ادامه مطلب...

ارسال شده در

[ | دیدگاه ها : دیدگاه ]

[روانشناس روانشناسی | لینک ]

جمعه 29 مهر 1384 - 07:10 ق.ظ


 وسواسهای فكری و وسواسهای عملی چه چیزهایی هستند؟

نشانه های وسواس

دریافت كمك

               

    - وسواسهای فكری و وسواسهای عملی چه چیزهایی هستند؟

اختلال وسواس فكری عملی اغلب موضوع لطیفه ها، بذله گویی ها و شوخی ها بوده است. بر خلاف الگوهای كلیشه ای، اختلال و سواس فكری عملی واقعی موضوعی خنده دار نیست. وسواس یك اختلال اضطرابی دارای پایه زیست شناختی است كه اغلب از كودكی شروع می شود و ممكن است الگوی خانوادگی داشته باشد. اختلال وسواس فكری – علمی با وسواسهای فكری، رفتارهای اجباری و یا هر دو آنها مشخص می گردد. وسواسهای فكری افكار یا تجسم های نا خوانده ای هستند كه به صورت مكرر وارد آگاهی می گردند. در حالی كه رفتارهای اجباری، در ظاهر امر رفتارها و عادات مكرر غیر قابل توقف هستند كه شخص باهدف كاهش ناراحتی و اضطراب خود آنها را انجام می دهد. هم افكار وسواسی و هم رفتارهای اجباری معمولاً توسط خود مبتلایان به آنها غیر واقع گرایانه و غیر منطقی ارزیابی می شوند، امّا مبتلایان، خود را ناتوان از متوقف كردن آنها می دانند.


ادامه مطلب...

ارسال شده در

[ | دیدگاه ها : دیدگاه ]

[روانشناس روانشناسی | لینک ]

پنجشنبه 21 مهر 1384 - 01:10 ق.ظ


بیماری روانی چیست ؟

ناتوانی روان پزشكی به چه معنی است ؟

  بیماری روانی اصطلاحی گسترده برای توصیف تعداد زیادی از بیماریهای روان پزشكی است كه توانایی تفكر ، احساس و رفتار شخص جهت عملكرد مناسب در تكالیف روزمره زندگی را مختل می‌نمایند.

بسیاری از بیماریهای روانی در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی یعنی مقارن با زمان ورود به دانشگاه شروع می‌گردند. بعضی از مردم فقط یك دوره واحد بیماری روانی را تجربه می‌كنند، در حالی كه عده‌ای دیگر ممكن است نشانه‌های پیشرونده‌ای راتجربه نمایند. بسیاری از بیماریهای روانی حالت دوره‌ای داشته و امروز اغلب آنها درمان پذیر هستند.

تخمین زده می‌شود (20 درصد ) مردم در دوره‌ای از زندگی خود بیماری روانی را تحربه كنند. افراد دارای بیماری روانی می‌توانند زندگی با كیفتی داشته باشند.

 چه چیز بیماری روانی نیست

دوره هایی در زندگی وجود دارد كه در آن هر شخصی ممكن است احساسهای غیر قابل كنترل ترس،  فشار، ‌افسردگی ، اضطراب و یا از دست‌دادن كنترل را داشته باشد. این دوره‌ها به شدت پریشان كننده هستند، اما آنها معادل بیماری روانی محسوب نمی‌شوند.

در بعضی موارد گفته می‌شود كه بیماری روانی همان ناتوانی هوشی است. این اصلا درست نیست . گرچه ممكن است بیماری روانی و ناتوانی هوشی همزمان وجود داشته باشند، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.


ادامه مطلب...

ارسال شده در

[ | دیدگاه ها : دیدگاه ]

[روانشناس روانشناسی | لینک ]

جمعه 15 مهر 1384 - 12:10 ب.ظ


غمگینی ها و افسردگی وشیوه های مواجهه با آن

 چگونه می توانید بر افسردگی و غمگینی غلبه كنید؟

آیا احساس تنهایی، غمگینی و تردید می كنید؟ تقریباً همه در مواقعی این احساسها را دارند. امكان این وجود دارد كه توسط این احساسها گیر افتاده و در دام آنها گرفتار شوید. اما شما گرفتار نخواهید شد! شما می توانید بر غمگینی ها و افسردگی غلبه كنید. در اینجا بعضی از راههای مقابله معرفی می شوند. روشی خاص و یا تركیبی از روشها كه در مورد هر كسی كاربرد داشته باشد وجود ندارد. از طریق آزمایش خواهید فهمید كه كدامیك به شما بیشتر كمك می كند.

 آنچه كه می توانید انجام دهید

از رختخواب خارج شوید:

یكی از كارهای بسیار مهمی كه می توانید انجام دهید، بیدار شدن در صبحها در موعد مشخص است (حتی در تعطیلات پایان هفته). ترجیحاً ساعت 7 صبح یا زودتر پیشنهاد می شود. داشتن نظم به كاركرد طبیعی بدن شما كمك كرده و در نتیجه احساسهای بهنجاری خواهید داشت.

 نور:

نور به بهتر شدن كاركرد بدن كمك می كند. بنابراین به محض بیدار شدن، خود را در معرض نور قرار دهد. پرده ها را به كناری بزنید تا نور بیشتری به درون خانه بتابد. از آن بهتر، هر چه سریعتر از منزل خارج شده و در معرض تابش نور خورشید قرار گیرید. جهت تسهیل در ورود نور عینك تان را بردارید (عینك بخشی از اشعه های نور را پس می زند). البته به خورشید خیره نشوید.!

حركت:

فعال باشید اكسیژن جلب كنید! به این معنی كه بیدار شده و به مدت 5 الی 10 دقیقه در اطراف راه بروید و در صورت امكان دوچرخه سواری كنید. ورزش ملایم به جریان خون كمك كرده و اكسیژن بیشتری را به بدنتان (بویژه مغز) می رساند و هوشیاری و سرزندگی را در شما بهتر می كند.


ادامه مطلب...

ارسال شده در

[ | دیدگاه ها : دیدگاه ]

[روانشناس روانشناسی | لینک ]

جمعه 8 مهر 1384 - 09:09 ق.ظ


روان‏پریشی (psychosis)

روانپریشی (پسیكوز) یا اختلالات شدید روانی، نوع شدید بیماری روانی است كه ویژگی عمده آن فقدان واقعیت سنجی یا قطع ارتباط با دنیای واقعی است. معمولاً بیمار رفتارها و صحبت‏های غیر طبیعی دارد. فعالیتهای جسمی و روانی او به حدی دچار اختلال می‏شود كه باعث بهم ریختگی فعالیتهای فردی و اجتماعی‏اش می‏شود. چنین بیماری معمولاً از بیماری خود آگاهی ندارد و خود را فرد سالم می‏داند و از درمان خودداری می‏كند. در این نوع بیماری اغلب ضایعه مشخصی در مغز مشاهده نمی‏شود.
روان پریشی را به دلیل تفاوت در شروع و سیر بیماری، مدت بیماری و بهبودی به چند گروه اصلی تقسیم می‏كنند.

ادامه مطلب...

ارسال شده در

[ | دیدگاه ها : دیدگاه ]

[روانشناس روانشناسی | لینک ]
نوشته های پیشین ...

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات